ADA GH6 SATIŞA SUNULDU

Resim
Özet
:
Türkiye’de teknolojinin elçiliğini üstlenmek, gerek yazılım gerekse Robotik Teknolojiler konusunda dünyada ülkemizin adını altın harflerle yazdırma hedefi ile üretmeye, inovasyona ve son teknoloji ile çalışmalarına başladı.

AKINROBOTICS Robotik Teknolojiler Serüveni

 

Türkiye’de teknolojinin elçiliğini üstlenmek, gerek yazılım gerekse Robotik Teknolojiler konusunda dünyada ülkemizin adını altın harflerle yazdırma hedefi ile üretmeye, inovasyona ve son teknoloji ile çalışmalarına başladı.

Kurulduğu gün olan 12 Nisan 1995 yılında belirlediği vizyonlarını tek tek yerine getiren AKINSOFT, 2010 yılı vizyonları içerisinde yer alan Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatma hedefine bir yıl önce başlayarak 2009 yılında Robotik Teknolojiler üzerindeki çalışmalara başladığını kamuoyuyla paylaştI.
 

İnsansı Robot Hibrit (Garson & Hostes) Projesi 2. Prototip (ADA GH6)

 

İnsanlığa ve bilime hizmet etmeyi amaçlayan AKINROBOTICS; insan ergonomisini ve sağlığını bozan, hayatını tehlikeye atan monoton işleri ürettiği insansı robotlara yükleyerek, insan yaşamını daha nitelikli ve kolay hale dönüştürmeyi hedeflemektedir.

Hizmet sektöründe kullanılacak olan ADA GH6; havaalanlarında, otogarlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, restoran ve kafelerde, fuarlarda, konserlerde, açılış, kutlama gibi organizasyonlarda, hastanelerde ve eğitim kurumları gibi birçok alanda görevlendirilebilir. ADA GH6 ile firmanızın tanıtımını yaparak; markanızı ön sıralara taşıyıp marka bilinirliğinizi sağlayabilirsiniz.

Yapay zeka alanında yürütülen çalışmalar neticesinde, robotik teknolojiler gündelik yaşamı zenginleştirmeye ve dünyayı yeniden dizayn etmeye devam ediyor. Siz de, bu yüzyılın son ve en etkileyici trendi yapay zekaya sahip robotlarımızı kullanarak, hedef kitlenizin firmanıza bakış açısını ve yaklaşımını değiştirebilir, iyileştirebilirsiniz.


Teknik Özellikler

Eklem Yapısı: Gövde, kol, kafa, yürüme ve yönelim hareketlerini hassas şekilde kontrol edebilmek için tasarlanmış 25 adet motor bulunmaktadır.

  • 8 eksenli kol yapısı ile, esnek bir şekilde yukarı, aşağı, yana, geriye hareket edebilir.
  • Etrafı inceleyebilmek ve insansı kafa hareketleri yapabilmek için sınırlandırılmış 2 adet motora sahiptir.
  • Yönelme hareketleri yapabilmeye yarayan 'outrunner' motordan oluşan 3 adet teker ve direksiyon mekanizması ile 360 derece serbest dönerek 4m/dk hızda yürüyebilir.

Sensör Ağı: ADA GH6 üzerinde 140'tan fazla sensör bulunmaktadır.

  • Üzerinde bulunan 25 motorun hepsi ayrı ayrı konum, hız ve sıcaklık sensörleri ile kontrol edilerek senkronizasyon sağlayabilmektedir.
  • Dört tarafında bulunan çarpma sensörleri ile, etrafındaki engelleri kolayca fark ederek hareketine yön verir.
  • Üzerinde bulunan gaz sensörleri sayesinde ortamda ki karbondioksit, alkol, bütan vb. kokuları algılar.
  • Ayrıca ellerinde bulunan basınç sensörleri ile de nesneleri kavrayarak tutar.

Görme ve İnsan Tanıma: Gözlerinde bulunan stereo vision kameralar sayesinde derinlik algılayarak nesneye uzaklığını hesaplar. Görüntü işleme ile yüz ve nesneleri tanır, hafızasına kaydederek sonrasında hatırlayabilir.

Duyma: Üzerinde bulunan 3 adet çok yönlü mikrofonlar sayesinde etrafta bulunan gürültüyü filtreler, sesin geldiği yönü algılayarak yapay zekaya iletir.

Konuşma: 2 adet stereo mikrofon ile; dışarıdan gelen soru ve emirleri “speech to text” yazıya çevirerek yapay zekada ayıklayıp, yapay zekadan gelen bilgileri kullanıcıya ses yoluyla iletir.

Gövde Ekranı: Gövdesine entegre edilmiş 10.1 inch dokunmatik ekran aracılığıyla, insanlarla etkileşime geçerek, konuyla ilgili yazı, resim, fotoğraf gibi görseller sunup videolar gösterebilir.